Penzion U Čápa
Cena od: 350 Kč os./noc
Chalupa Sluníčko
Cena od: 280 Kč os./noc
Penzion Jízdárna Suchá
Cena od: 390 Kč os./noc

Pověst o přízraku

Stalo se to za jednoho z těch večerů, kdy se nad Potštejnem proháněla divá meluzína. V okolí hradního kopce řádila bouře, blesky co chvíli pročesávaly temnou oblohu, po střechách obydlí se řinuly provazy deště, ostrý vítr opíral svou sílu do okenních tabulek a kdesi v teple vytopeném pokoji barokního zámku odpočíval pan hrabě – Jan Antonín Harbuval Chamaré. Probudil ho až křik za pevnými vraty. To na něj zpoza dveří volal starý kostelník.

Jan Antonín byl moudrý a dobrý hospodář. Poddaným se pod jeho pevnou, ale dobrotivou rukou nežilo špatně. A tak i dnes, kdy městečko sužovala vydatná bouře, neotálel pozvat skromného kostelníka do svých komnat, obdařit ho čistým oblekem a pozvat k šálku čaje. Jenže dobrý muž měl na nějaké slušnosti pramálo času. Přišel hraběti vyprávět o zjeveních, která ho doprovázejí večer co večer, když uléhá do měkké postele.

Kostelník vyprávěl, že se už třetí den setkává s přízrakem mladé, krásné ženy. Oděna je prý v bílé roucho, vlasy má plavé jako sluneční svit a pohyby tak něžné, až se zdá, že přichází z ráje. Čí duch to je a proč přichází do kostela si muž nedokázal vysvětlit. Žena nemluví, nezpívá ani nepíše, jen se noc co noc odebírá z pokoje směrem ke hradním zříceninám.

Druhého dne prý kostelník neukočíroval zvědavost a vydal se na zalesněný kopec za ní. Bílá postava však zmizela mezi tmavými stromy hned, jak muže za sebou uviděla. Třetího dne byl kostelník opatrnější. Plížil se potichu jako liška a teprve na nádvoří stanul před zahaleným zjevením v němém úžasu. Žena si ho bedlivě prohlédla, pak ukázala směrem k potštejnskému paláci a zmizela. A v tu chvíli se kostelníkovi zdálo, že slyší zpoza zřícených zdí tiché slovo – „poklad“!

Hrabě Chamaré si už jako malý chlapec všiml tajemného nápisu, vytesaného v kameni v rohu paláce. Již tehdy mu – kluk romantický – věnoval pozornost a věřil, že je klíčem k jakési záhadě. Jako mladík také rád slýchal vyprávění o pohádkovém pokladě, který zde ukryl loupežník Mikuláš, jenž na hradě přebýval ve 14. století. Avšak léta plynula a šlechtic měl na starost důležitější věci, než jakési pochybné klenoty. Teď však, když uslyšel kostelníkovo vyprávění, jal se poklad hledat.

Průzkum hradního sklepení trval pětatřicet let, ale mnoho se toho nenašlo. Za zmínku stojí snad jen potštejnské pečetidlo z roku 1731. Buď jak buď, příběhem hraběte Chamaré se nechal inspirovat spisovatel Alois Jirásek. A nebýt Antonínova bádání, nemohli bychom se nyní potěšit při čtení díla Poklad.

Více o pokladu

Víte že…

Víte, že proslulé štramberské uši vznikají podle tradičního receptu už bezmála osm set let? Podle pověsti je Štramberští pečou od doby, kdy jako zázrakem odolali obležení krvežíznivých Tatarů, kteří poraženým nepřátelům uřezávali uši.